Masaż i jego wpływ na zdrowie

Masaż jest powszechnie znaną formą terapii, która opiera się przede wszystkim na wykorzystywaniu bodźców mechanicznych. Są one wywoływane najczęściej przez rękę masażysty, rzadziej przy wykorzystywaniu specjalnych aparatów oraz urządzeń do masażu. Przez wzgląd na liczne sposoby wykonywania masażu, jak również mechanizmy działania, wyróżnić można wiele jego odmian. Zarówno masaż, jak i rehabilitacja mają pozytywny wpływ na stan ogólnego krążenia, poprawiają one dopływ odżywczych produktów oraz w znacznym stopniu przyczyniają się do usuwania zbędnych produktów przemiany materii.

Masaż to jedna z najpopularniejszych metod fizjoterapii. Jest to forma dotyku, w której biorą udział poszczególne części ciała, a w szczególności dłonie. Stosowany jest on zarówno w lecznictwie, jak i w formie relaksu. Masażem nazywamy więc oddziaływanie mechanicznymi bodźcami na tkanki ludzkiego organizmu, podczas biernego zachowania osoby masowanej. Natomiast masaż leczniczy jest taką odmianą, która przyczynia się do znacznej poprawy psychofizycznej sprawności osoby chorej. Odnajdzie się on przede wszystkim w profilaktyce, leczeniu oraz rehabilitacji różnego rodzaju chorób z dziedziny neurologii, ortopedii, pediatrii, czy też chorób wewnętrznych.

masaż

Historia masażu

Masaż to jedna z najstarszych dziedzin lekarskiej wiedzy, która wywodzi się z Chin oraz Indii. Już 3000 lat przed naszą erą znaleziono w jednym z dzieł chińskich krótką wzmiankę o leczeniu z wykorzystaniem masażu. W czasach medycyny sakralnej wielu kapłanów zalecało jego wykorzystywanie w czasie wykonywania obrzędów, będących częścią kultu religijnego. Dopiero w 1800 roku p.n.e. Hindusi w księdze mądrości Weda nakreślili dokładne wskazówki związane z właściwym wykonywaniem masażu. Z biegiem lat masaż przestał być kojarzony wyłącznie z rytuałami religijnymi i wszedł również w zakres leczenia. W Grecji natomiast masaż miał szczególnie ważne znaczenie dla sportowców, którzy brali udział w igrzyskach olimpijskich. Nie był to jednak masaż przypominający te wykonywane współcześnie. Wówczas namaszczało się ciało poprzez natłuszczanie go oliwą tuż przed zawodami.

Zarówno namaszczanie, jak i nacieranie były pierwszymi zabiegami, z których w późniejszym okresie rozwinął się masaż klasyczny. W historycznych kronikach państwa rzymskiego można znaleźć notatkę mówiącą o tym, że Juliusz Cezar, borykając się z rwą kulszową, leczony był właśnie masażem z wykorzystaniem szczypania oraz ugniatania. Oznacza to, że zarówno Rzymianie, jak i Grecy już w przeszłości doskonale rozumieli wartość, jaką niesie masaż i bardzo chętnie wykorzystywali go w formie zabiegów kosmetycznych, leczniczych oraz sportowych.

masaż - historia

W jaki sposób zajmowano się masażem w przeszłości?

W wielu krajach słowiańskich, w tym również w Polsce, do połowy XIV wieku bardzo chętnie wykorzystywano łaźnie parowe, w których to, po odbyciu kąpieli, osoby poddawane były uderzaniu rózgami, w celu poprawienia ukrwienia tkanek. Rewolucję w masażu można zaobserwować w XVI wieku, w którym to we Francji powstała tzw. metoda uciskowa, wynaleziona przez chirurga Ambrożego Pare. Zaobserwował on, że głaskanie wrażliwych pooperacyjnych miejsc przynosi zarówno ulgę w cierpieniu, jak również powoduje widoczne zmiany na skórze, a samo nacieranie wywiera pozytywny wpływ na funkcjonowanie mięśni. Był to przełomowy moment, ponieważ po raz pierwszy masaż zaczął być wykonywany, jako oficjalny, lekarski sposób leczenia.

W późniejszych czasach dynamiczny rozwój zarówno farmacji, jak i chemii nieco przygłuszył znaczenie całkowicie naturalnych metod leczniczych. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat można było zaobserwować odwrócenie się medycyny od leczenia uzdrowiskowego oraz wykorzystywania masażu. Dopiero współcześnie zauważyć można ogromny renesans naturalnych sposobów leczenia, w tym również masażu. Prowadzone są liczne badania nad jego dobroczynnymi wpływami, dzięki czemu coraz więcej osób może doświadczyć zbawiennego dotyku przynoszącego wiele korzyści zdrowotnych, jakim jest masaż.

masaż - technika

Rodzaje masażu - klasyczny

Jednym z najpopularniejszych rodzajów masażu jest masaż klasyczny, który może być zarówno masażem pobudzającym, leczniczym, jak i relaksacyjnym. Jego głównym zadaniem jest poprawa psychofizycznego stanu osoby masowanej, dlatego też odnajdzie się on przede wszystkim w przypadku zapobiegania oraz leczenia chorób z dziedziny neurologii, ortopedii, pediatrii i nie tylko. Masaż klasyczny może być też przeprowadzany w formie zabiegu częściowego lub też całościowego. Ma on działanie przeciwbólowe, regenerujące mięśnie, zwiększające ich elastyczność oraz sprężystość. Zmniejsza również tkankę tłuszczową, uaktywniając przepływ limfy i krwi oraz przyspiesza przemianę materii.

Masaż klasyczny wykonywany jest na ciele osoby z wykorzystaniem oliwek, maści leczniczej lub też kremu do masażu. Najczęściej stosowanymi technikami masowania jest głaskanie, rozcieranie, przesuwanie oraz oklepywanie. W jego trakcie możemy odprężyć się oraz zrelaksować. Odprężeniu ulega również nasze ciało, a szczególnie miejsca bolące oraz napięte. Regularnie wykonywany masaż klasyczny wpływa na polepszenie samopoczucia, korygując jednocześnie zmiany układu kostnego. Dzięki temu, po całym zabiegu odczuwane jest o wiele mniejsze napięcie na karku, plecach oraz całym kręgosłupie.

masaż - plecy

Masaż relaksacyjny

Masażem cieszącym się równie dużą popularnością jest masaż relaksacyjny. Pobudza on zarówno mięśnie, układ krążenia, jak i skórę, mając również zbawienny wpływ na układ nerwowy. Równoważy on negatywne reakcje na stres, likwidując tym samym mimowolne napięcia mięśni oraz przywracając właściwe krążenie oraz ciśnienie krwi. Masaż relaksacyjny wykorzystywany jest jako jedna z wielu metod terapeutycznych, relaksacyjnych oraz kosmetycznych. Jego głównym celem jest oczywiście zmniejszenie lub też całkowite pozbycie się napięcia psychicznego oraz mięśniowo-nerwowego, dzięki czemu osoba masowana uzyskuje stan całkowitego rozluźnienia i odprężenia.

Warto wiedzieć, że umiejętność relaksowania się w dzisiejszych czasach jest bardzo cenna, szczególnie, że dużo osób poszukuje pomocy związanej z likwidacją stresu u lekarzy. Skarżą się oni na bóle głowy, karku, kręgosłupa, słabą zdolność koncentracji, czy też ciągłe zmęczenie. W przypadku podobnych objawów dobrym pomysłem może okazać się wizyta u profesjonalnego masażysty zajmującego się masażem relaksacyjnym. To doskonały i sprawdzony sposób na rozluźnienie całego ciała i zapomnienie o codziennych problemach. Przynosi on ulgę w uczuciu permanentnego napięcia, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z jego dobroczynnych właściwości.

masaż relaksacyjny

Masaże lecznicze, sportowe oraz izometryczne

Mówiąc o masażach, nie sposób nie wspomnieć o masażach leczniczych. Opierają się one na technikach masażu klasycznego, a ich głównym zadaniem jest leczenie wielu zaburzeń organizmu poprzez wykonywanie zabiegów manualnych. Każdy tego typu masaż może być poprzedzony różnego rodzaju zabiegami fizykalnymi, takimi jak okłady kompresami rozgrzewającymi, czy też naświetlaniem specjalnymi lampami. Często wykorzystuje się również specjalne maści lecznicze, mające działanie rozgrzewające, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.

Masaż sportowy jest niezbędnym elementem w życiu każdego sportowca. Zwalcza on skutki zmęczenia, będącego wynikiem długotrwałego wysiłku fizycznego, rozluźniając jednocześnie mięśnie i zapobiegając ich uszkodzeniom. Jest on przydatny szczególnie podczas wieloetapowych wyścigów kolarskich, czy też wielodniowych turniejów sportowych. Pozwala on w krótszym czasie dojść do siebie i uzyskać utracone siły. Równie popularny jest masaż izometryczny, polegający na masażu mięśni podczas skurczów izometrycznych. Takie działanie sprzyja przede wszystkim rozwojowi masy mięśniowej oraz siły.

masaż - sportowy

Właściwości zdrowotne masażu kamieniami

Masaż kamieniami znany jest już od czasów starożytnych i opiera się on na teorii przepływu energii przez ludzki organizm. Jest to doskonała metoda na odprężenie i relaks, w szczególności po stresującym dniu lub też długotrwałym wysiłku fizycznym. Masaż kamieniami poprawia pracę serca, pomaga w walce z usuwaniem cellulitu oraz przyczynia się do poprawy samopoczucia. Tajemnicą jego skuteczności jest masowanie miejsc znajdujących się wzdłuż kręgosłupa, w których to, wedle dalekowschodnich wierzeń, znajdują się tzw. czakry, czyli ośrodki energii.

Czakry stymulują pracę gruczołów, które produkują hormony niezbędne do życia. Podczas masażu kamieniami, są one rozkładane w oparciu o mapę czakr umiejscowionych na ludzkim ciele. Ciepłe kamienie, położone na miejscu czakry, a następnie przesunięte wzdłuż meridianów powodują, że organizm zaczyna odblokowywać przepływ energii. Czakry są układem niezwykle złożonym i poza tymi najważniejszymi (podstawy korony i serca) istnieje jeszcze ponad 300 nieco mniejszych. Warto również wiedzieć, że energia w nich zablokowana ma negatywny wpływ na organizm człowieka oraz funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

masaż kamieniami

Masaż – dlaczego warto?

Współczesny tryb życia na wielu osobach wymusza dużą presję oraz życie w nieustannym pośpiechu. Długotrwałe trwanie w takim stanie może przyczynić się do powstawania wielu nieprzyjemnych schorzeń, których zawczasu można było uniknąć. Często zdarza się, że chwila odpoczynku w zaciszu własnego domu jest niewystarczająca – część osób, nie potrafi się zrelaksować, myśląc nieustannie o obowiązkach, które czekają na ich wykonanie. To właśnie między innymi takie osoby powinny korzystać z dobrodziejstw masażu.

Masaż jest doskonałą okazją do zrelaksowania zarówno ciała, jak i umysłu. Przyczynia się on między innymi do:

  • - poprawy elastyczności ciała
  • - poprawy zakresu ruchów członków ciała
  • - poprawy ogólnego samopoczucia
  • - zmniejszenia problemów wynikających ze stresu
  • - złagodzenia bólu powodowanego przez skurcze
Lecz na tym zalety masażu się nie kończą. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zaczyna odbierać usługi związane z masażem, nie w formie zbędnego kaprysu, lecz jako skuteczną pomoc w leczeniu wielu dolegliwości.

masaż pleców